• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Egitimpusulasi.net

Kitaplarım
Photo Flipbook Slideshow Maker
Site Menüsü
Site Haritası

Düzensiz uyku, kansere yol açıyorDüzensiz uyku, kansere yol açıyor


Her gün ütü yapmak, cep telefonuyla 30 dakikadan fazla konuşmak, ışık açık uyumak kanser riskini artırıyor.
Kansere davetiye çıkaran çevresel faktörlerden korunmanın mümkün olduğunu söyleyen MedicalPark Göztepe Hastane Kompleksi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Andaç Argon, uyarıyor: “Pek çok teknoloji ürününün yaydığı iyonizan olmayan radyasyon kanser riskini artırıyor.

Ütü, saç kurutma makinesi, su ısıtıcısı gibi hemen her gün kullandığımız küçük ev aletleri de bunlardan biri. Su ısıtıcılarını bulunduğunuz ortamdan 2 metre uzaklıkta tutun. Haftada bir gün ütü yapın. Saç kurutma makinesini uzun dakikalar kullanmayın.

Elimizden düşürmediğimiz cep telefonu ile 30 dakikadan fazla konuşmayın. Bunun yanı sıra uykusuzluk ile kanser ilişkisi kanıtlanmıştır. Işıksız ortamda günde 7 saat uyuyun.”

Nüfusun yaşlanması, katkılı ürünler tüketmek, teknolojinin yaydığı elektromanyetik dalgalar ve çevre kirliliğinin son yıllarda kanserin giderek yaygınlaşmasına neden olduğunu söyleyen uzman, “Gece uykusu, ciddi oranda kanserden koruyan bir faktördür.

En geç gece yarısı saat 01.00’de ışıksız bir ortamda uykuya geçmemiz lazım ki, bizi kanserden koruyan melatonin hormonu salgılanmaya başlasın. Erişkinlerin günde 7,5 saat aralıksız uyumaları zorunludur. Gündüz telafi uykuları aynı faydayı sağlamaz.

Vücut, kanserden koruyan melatonin salgısını sadece gece ve karanlıkta salgılıyor. Bu nedenle gece çalışanlar ve uykusuz kalanlarda kanser riski, düzenli uyuyanlara göre daha fazla.” ifadelerini kullanıyor.

http://zaman.com.tr/aile-saglik_duzensiz-uyku-kansere-yol-aciyor_2208585.html

Yorumlar - Yorum Yaz


3

1
2

*