• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Egitimpusulasi.net

Kitaplarım
Photo Flipbook Slideshow Maker
Site Menüsü
Site Haritası

15 Yaşındaki Dahi, Einsteinın Teorisini Sarstı

15 Yaşındaki Dahi, Einstein’ın Teorisini Sarstı!

Einstein’in evrendeki cüce galaksilerin Andromeda galaksisi etrafında dağınık bir halde döndüğü yönündeki teorisi 15 yaşındaki dahi çocuk Neil Ibata tarafından sarsıldı.

Fransa’da yaşayan ve babası Rodrigo Ibata ile çalışan 15 yaşındaki Neil’in “modern astrofiziğin tamamlayıcı bir parçası olabilir” diye nitelenen teorisi bilim dünyasında heyecan uyandırdı.

Neil’in evrendeki cüce galaksilerin en büyük sistemlerden biri olan Andromeda galaksisi etrafında düzenli bir eksende döndüğünü öne sürmesi Einstein ve Newton’ın teorilerini temelden sarsarken; uzmanlar arasında da yankı buldu.

Baba Ibata, “Neil’den cüce galaksilerin dönüş hareketlerini modelleyebileceği bir program yapmasını istedim ve bir haftasonu Neil yuvarlak bir cismin döndüğünü farkettiğini söyledi” dedi.

 
Neil’in keşfettiği hareketleri inceleyen Ibata ve ekibi, büyük galaksiler etrafında yer alan küçük galaksilerin düzensiz bir şekilde hareket etmediği sonucuna vardı.
 
Lise 1’inci sınıf öğrencisi Neil, “oldukça karışık” olarak açıkladığı çalışmasında matematik öğretmeniyle önceden konuşmuş olduğu vektör konseptlerini kullandığını belirtti.
 
Bilinen yerçekimi teorisine meydan okuyan çalışma için “Her halükarda yerçekimi konusunda bir yanlışlık var ama nerede olduğunu bilemiyoruz.
 
Gökbilimciler son yıllarda Einstein’ın teorisinin aksine Samanyolu ve Andromeda gibi büyük yapıların etrafındaki cüce galaksilerin tesadüfi bir şekilde dağıtılmadığını iddia etmişti” diyen Neil’in ortaya attığı görüş de bunu destekler nitelikte.
 
Yerçekimi teorisine karşı çıkarak yeni ve farklı çalışmaların kapısını aralayan ve gelecekte teorik fizik üzerine çalışmak isteyen Neil için babası Ibata, “Teorisini henüz tam olarak yorumlayamasa da bilim konusunda parlak bir geleceğin onu beklediğinin ipuçlarını veriyor” dedi.

Kaynak: http://egitimkusagi.com/15-yasindaki-dahi-einsteinin-teorisini-sarsti/3

1
2

*