• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Egitimpusulasi.net
Kitaplarım
Photo Flipbook Slideshow Maker
Site Menüsü
Site Haritası
Çocuğunuzun zihinsel gelişimi için şunlara dikkat edin

Çocuğunuzun zihinsel gelişimi için şunlara dikkat edin

Gebelik döneminde almış olduğumuz besinler, ileride bebeğimizin zihinsel gelişiminden boyuna ve kilosuna kadar birçok faktörü belirliyor.

 

Bu dönemde beslenmeye dikkat edilmediğinde bebek pek çok hastalıkla karşı karşıya kalabiliyor.

Özel bir dönem olan gebelik bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Bunlardan biri de gebelikte sık rastlanılan gestasyonel diyabet yani hamilelik şekeri. Gestasyonel diyabet düzenli ve dengeli beslenme olmadığı takdirde ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.
 

Erken doğum riski var 

Gebelikte beslenmenin öneminin göz ardı edilmemesi gerektiğinin altını çizen Erdem Hastahanesi diyetisyeni Zeynep Yeni Erol, “Gebelik dönemi boyunca sağlıklı kilo artışını sağlayabilmek ve bebeğin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilmek için düzenli ve dengeli beslenmek şart.

Bebeğin bedensel ve zihinsel gelişimi anne adayının beslenmesiyle doğrudan bağlantılı. Dengesiz beslenme bebeğin yeterli kilo artışını sağlayamaz, erken doğum riski ortaya çıkar. Hamilede ve bebekte demir eksikliği anemisi görülebilir” dedi.

Ölümcül sonuçlar doğurabilir 

Yetersiz beslenmenin bebeğin zihinsel gelişimin de etkileyeceğini vurgulayan dyt. Erol gebelikte vitamin ve mineral alınmadığında bebeğin iskelet yapısının gelişmesinin duracağını, anne adayında da kemik dokusu harabiyeti gerçekleşebileceğini belirtti.

Erol, hamilelikte ortaya çıkabilen gestasyonel diyabetin düzenli ve dengeli beslenme olmadığı takdirde ölümcül sonuçlar doğurabileceğinin de altını çizdi.

Hangi gıdalara öncelik verilmeli? 

Her bireyin metabolizma hızının, harcadığı enerjinin farklı olduğuna değinen dyt. Erol, alınması gereken enerjinin de bu doğrultuda farklı olacağını, ancak gebelikte günlük beslenmeye eklenmesi gereken belli başlı besinler olduğunu söyledi.

Erol gebelikte alınması gereken besinleri şöyle açıkladı: “Gebelikte gereksinimi değişen demir, folik asit, B12 vitamini, kalsiyum gibi vitamin ve mineralleri doğru oranda karşılayabilmek için günlük olarak süt ve süt ürünleri, yumurta, et, tavuk, balık, yeşil sebzeler, meyveler, kurubaklagil ve tahıllardan belli miktarlarda tüketilmeli. Badem, ceviz gibi kuruyemişler diyete eklenmeli.

Protein kaynaklarını artırın

Bebeğin kemik gelişimini sağlamak ve annenin kemik ve dişlerinde harabiyeti önlemek için günlük olarak 2-3 porsiyon süt, yoğurt, peynir tüketilmesi gerektiğini de söyleyen Erol vücudun yapısını oluşturan ve çeşitli vitamin ve minerallerin alınmasını sağlayan protein kaynaklarının günde 3 porsiyona çıkarılmasını, bunların et, tavuk, balık, yumurta ve kurubaklagiller olduğunu belirtti.

Günde 5 porsiyon sebze meyve

Vitamin ve posa ihtiyacını karşılayabilmek için sebze ve meyvelerin günde en az 5porsiyon tüketilmesinin önemine de değinen dyt. Erol, “Bebeğin beyin gelişimi için omega 3 kaynağı olan ceviz,badem günlük beslenmeye eklenmeli. Günde 7-8 badem, 3-4 ceviz omega 3 ihtiyacını karşılar anne de atıştırmalık olarak keyif alır “ diye konuştu.

SERDA KIVILCIM - BUGÜN GAZETESİ

 

  
2200 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
3

1
2

*