• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Egitimpusulasi.net

Kitaplarım
Photo Flipbook Slideshow Maker
Site Menüsü
Site Haritası
Akın Yıldırım
egitimpusulasi.net@gmail.com
Ygs için yas tutmayı bırakıp Lys’ye çalışmalısınız
20/05/2012

Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin, yarıştan koptuğu üç kritik dönem bulunmaktadır. Bu dönemlerden birincisi ekim ayıdır. Ekim ayında yarıştan kopan öğrencilerin önemli bir kısmı aslında sınava “formaliteden” girerler. Nitekim bunların çoğunluğu Ygs de barajı bile geçemez.

         Sınava hazırlık sürecinde ikinci yaprak dökümü de aralık ayında yaşanır. Çok gayret ettikleri halde “netlerinin bir türlü yükselmemesinden” yakınan bazı öğrenciler, gereken sabrı göstermez ve bu dönemde pes ederler. Halbuki bu gruptaki öğrencilerin önemli bir kısmı, iyi bir psikolojik destek almaları halinde yollarına devam edebilirler.  

Üniversite yarışındaki üçüncü büyük kopma ise Ygs’den sonra olmaktadır. Ygs’de umduğunu bulamayan öğrenciler “Çalıştığım halde Ygs’de istediğim başarıyı elde edemedim. Lys’ye çalışsam da bir şey değişmeyecek” düşüncesiyle çalışmayı bırakırlar.  

         Ygs’den sonra çalışma iştiyaklarını kaybedip sınava hazırlanmayı bırakan bu öğrencilerin aşağıdaki hususlara dikkat etmeleri yararlı olacaktır:

-     Yerleştirme puanınızın hesaplanmasında Lys’nin ağırlığının, Ygs’den daha fazla olduğunu unutmamalısınız. Dolayısıyla Ygs’de istediğiniz puanı alamamış olsanız bile yine de pes etmemelisiniz.

- Ygs’den sonra kendinizi arkadaşlarınızla kıyaslamayı bırakmalı ve önünüze bakmalısınız. Zira yapacağınız bu tür kıyaslar size hiçbir katkı sağlamayacağı gibi bilakis moralinizi de iyice bozacaktır.

 -     Arkadaş grubunuz içinde veya yakın çevrenizde, Ygs başarınızı yetersiz bulup sizi eleştiren kişiler varsa onlarla tartışmak yerine onlardan uzak durmanız daha mantıklı olacaktır. Bunun yerine size ümit aşılayacak geniş ufuklu insanlarla vakit geçirmeniz çok daha yararlıdır.

-     Bilindiği gibi Ygs yorum ağırlıklı bir sınavdır. Eğer yorum yeteneğiniz iyi değilse konu olarak iyi bildiğiniz soruları dahi yanlış yapma riskiniz vardır. Oysa Lys, yorumdan ziyade bilgi ağrılıklıdır. Dolayısıyla konuları detaylı bir şekilde bitiren öğrenciler Lys’de daha rahat olacaktır. Bunun için de bir an önce konularınızı bitirmelisiniz.

-     2011 yılı verilerine göre Ygs’ye başvuran 1.700.000 öğrencinden yaklaşık 400.000’i barajı geçtiği halde değişik nedenlerden dolayı Lys’ye başvurmamış bile. Muhtemelen bu yılda da durum farklı olmayacaktır. Yani Ygs için yas tutmayı bırakıp bütün gücünüzle Lys’ye hazırlanın ki bu durumu avantaja dönüştürebilesiniz..  

-     Ygs netleriniz belli olduğuna göre hedeflediğiniz bölümü kazanmanız için Lys’de hangi testten kaçar net yapmanız gerektiğini hesaplayınız. Bunun için üç alternatif hedef belirleyin. Öncelikle “idealinizdeki bölümü” kazanmanız için gereken netleri hesaplayın. Daha sonra “asıl hedefiniz olmasa bile kazanmanız halinde yine de mutlu olacağınız” bir bölüm için çizelge oluşturun. Ve son olarak da sizin için “can simidi” olabilecek bir bölümü kazanmanız için kaç net yapmanız gerektiğini öğrenin. Yapacağınız bu üç farklı hesap önünüzü görmenizi sağlayacaktır.

-     Katsayı farkı kalktığından dolayı artık puan kırılmasına maruz kalmadan her bölümü yazabildiğinizi unutmayınız. Dolayısıyla Fen – 2 dersleri çok zayıf olan sayısalcıların TM’den, Matematiği “gevşek” olan TM’cilerin de Sözelden hazırlanması düşünülebilir. Fakat bu konuda sağlıklı karar vermeniz için mutlaka rehberlik servisinden yardım almalısınız.

-     Lys’ye hazırlanırken mutlaka birden fazla kaynaktan çalışmalısınız. Tek bir kaynaktan hazırlanmanız çok risklidir. Zira bir kaynağın sınavda çıkacak tüm konuları kapsaması zor olabilir. Ayrıca branş öğretmenlerinize danışarak her ders için 2 - 3 farklı soru bankası çözmeniz faydalı olacaktır.

-     Konulara yarım – yamalak çalışmamalısınız. Çalıştığınız her konuyu en az %80 oranında anladıktan sonra yenisine geçmelisiniz.    

 -     Ygs’de iyi puan alan öğrencilerin rehavete kapılması çok yanlıştır. Çünkü Ygs de iyi bir puan almanız, Lys’de de iyi puan alacağınız anlamına gelmeyebilir. Ygs de iyi bir net çıkardığı halde çalışmayı gevşettiğinden Lys de hayal kırıklığı yaşayan birçok öğrenci olduğu gibi, Ygs de istediği netleri çıkaramamasına rağmen disiplinli bir şekilde çalışmaya devam edip çok iyi bölümler kazanan öğrenciler de bulunmaktadır.  

Akın YILDIRIMÖzel Antalya Toros Akdeniz Lisesi / Rehber Öğretmeni

“Pusula Üniversiteyi Kazanmanın Püf Noktaları” adlı kitabın yazarı 

  Paylaş | | Yorum Yaz
4181 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Arkadaş Çevreniz Üniversite Hayalinizi Engellemesin - 16/04/2015
Arkadaş Çevreniz Üniversite Hayalinizi Engellemesin
“Öğrenilmiş Çaresizlik” Üniversite Hayalinizi Engellemesin - 02/12/2014
“Öğrenilmiş Çaresizlik” Üniversite Hayalinizi Engellemesin
Ygs ve Lys'ye hazırlanan öğrencilerin motivasyonu niçin bozulur - 28/04/2014
Ygs ve Lys'ye hazırlanan öğrencilerin motivasyonu niçin bozulur
Ygs – Lys öğrencilerinin doğru bildiği “meşhur yanlışlar” - 03/04/2014
Ygs – Lys öğrencilerinin doğru bildiği “meşhur yanlışlar”
Üniversite yıllarında kişisel gelişiminizi engelleyebilecek prangalar - 07/01/2014
Üniversite yıllarında kişisel gelişiminizi engelleyebilecek prangalar
Üniversiteyi kazanamazsam herkese rezil olurum - 09/10/2013
Üniversiteyi kazanamazsam herkese rezil olurum
9.Sınıf Öğrencilerinin Genel Özellikleri - 20/09/2013
9.Sınıf Öğrencilerinin Genel Özellikleri
10 Soruda Ygs ve Lys Tanıtım Kitapçığı - 08/05/2013
10 Soruda Ygs ve Lys Tanıtım Kitapçığı
Çocuğuma ahlaki değerleri öğretirken nelere dikkat etmeliyim - 13/02/2013
Çocuğuma ahlaki değerleri öğretirken nelere dikkat etmeliyim
 Devamı
3

1
2

*